УКАЗАНИЯ ЗА РАБОТА НА ДИАЛИЗНИ СТРУКТУРИ В УСЛОВИЯ НА ЕПИДЕМИЯ ОТ COVID-19 (КОРОНАВИРУС)
30.03.2020
БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО ПО НЕФРОЛОГИЯ (БДН)
www.bgnephrology.com,
e-mail: nephcl@abv.bg
Председател на Управителен съвет (УС) на БДН: Проф. д-р Емил Паскалев, дмн
…………………………………………………………………………………………………………………..
УКАЗАНИЯ ЗА РАБОТА НА ДИАЛИЗНИ СТРУКТУРИ В УСЛОВИЯ НА ЕПИДЕМИЯ ОТ COVID-19 (КОРОНАВИРУС)Експертна работна група на БДН:
Доц. д-р Ст. Кривошиев, дм
Доц. д-р Ал. Осиченко, дм
Д-р В. Цеков, дм
В България има около 4000 пациенти на диализно лечение, които поради силно намалени защитни сили спадат към групата на най-уязвимите от инфекции хора. Всеки един от тях задължително посещава диализна структура (клиника/отделение) за лечение стандартно 3 пъти седмично за диализни процедури от по 4 часа, като самоволното пропускане на диализни процедури е недопустимо. При никакви условия диализното лечение не може да бъде нито намалено нито преустановено без преценка на лекуващия лекар. Без тази заместителна терапия на жизнено важната бъбречна функция животът е невъзможен. Ето защо всеки втори ден пациентите са в контакт с други диализни пациенти, които могат да са неизвестни носители на новия вирус COVID-19 (коронавирус). Всичко това прави диализната дейност в условията на пандемия много специфична, което налага да се следват допълнителни противоепидемични правила за предпазване както на пациентите, така и на персонала.
- Пациентът:
- У дома пациентът трябва да бъде по възможност в отделно помещение като ограничи максимално контактите с близки и роднини само до най-необходимите нужди. Стриктно трябва да се спазват общите препоръки за почистване и дезинфекция на Националния кризисен щаб. Трябва да се има предвид, че в ранните стадии на заболяването при диализните пациенти клиничните прояви могат да бъдат дискретни и нетипични (общо неразположение, умора, невисока температура и суха кашлица).
- При пристигане в диализната структура:
През цялото време от напускане на дома, по време на диализната процедура и до завръщането си пациентът носи лицева маска и ако съдовият достъп позволява – еднократни ръкавици.
Разговорите по време на диализа не са желателни, храненето става само, ако е необходимо (напр. при диабетици за предпазване от хипогликемия).
След приключване на диализната процедура пациентът отново се преоблича. До транспортната кола отива по най-прекия възможен път.
Всички правила са задължителни и за придружителите.
- Транспорт:
За шофьорите важат всички разпореждания на Националния кризисен щаб.
- Медицински персонал:
За персонала важат всички разпореждания на Националния щаб.
- При съмнение за заразяване на диализен пациент с корона вирус:
- Всички диализни пациенти с температура (с изключение на тези с известен произход – напр. инфекция на катетър, сепсис) и суспектните /по преценка на диализния лекар/ трябва да бъдат изследвани за COVID-19, съгласно реда указан в Заповед РД-01-150/25.03.2020г. на МЗ и нейните изменения и допълнения, както и разпорежданията на Ръководството на лечебното заведение. До получаване на резултатите те трябва да бъдат третирани като заразени и да провеждат диализните процедури в отделни стаи (при наличието на такива) или в обособено, оградено пространство с подвижни паравани в залата, в края на редицата диализни апарати, на разстояние най-малко 1.5 - 2 метра във всички посоки от другите диализни пациенти.
- При положителна проба за COVID-19:
Пациентите с леки симптоми, които са в домашна изолация при възможност трябва да бъдат диализирани в отделна стая (когато има такава) при затворена врата. Диализните зали за пациенти с хепатит В могат да се използват от пациенти с респираторна COVID-19 инфекция само ако: 1) са носители на повърхностен антиген на хепатит В или 2) структурата няма пациенти с хепатит В, които да се лекуват в изолираната зала.
При невъзможност за осигуряване на отделна стая, пациентите провеждат диализната процедура в общо помещение, в обособено и оградено пространство с подвижни паравани в края на редицата диализни апарати, на разстояние най-малко 1.5 - 2 метра във всички посоки от другите диализни пациенти. При увеличание броя на пациентите с леко протичане на заболяването може да се обмисли диализирането им в отделна смяна след основните смени за деня.
Пациенти, които са с доказана COVID-19 инфекция и имат симптоми на остро респираторно заболяване (кашлица, неуточнена температура, болки в гърлото или конюнктивит) с дихателна недостатъчност трябва да бъдат хоспитализирани в изолирани отделения в специализирани болници, по ред и условия, указани в Заповед РД-01-129/16.03.2020 г. на МЗ и нейните изменения и допълнения, както и разпорежданията на Ръководството на лечебното заведение и заповедите на управителя на НЗОК. В случай на респираторен дистрес пациентът се настанява в интензивно отделение веднага, тъй като необходимостта от механичната вентилация може да е внезапна.
Допълнителни указания 1, 2
- Груповите активности, включително групови визитации, обучения и обсъждания на клинични случаи трябва да бъдат сведени до минимум.
- При възможност потоците на пациенти, съмнителни или с COVID-19 инфекция не трябва да се пресичат с другите диализни пациенти. Влизането и излизането заедно с други пациенти по едно и също време трябва да се избягва.
- Пациентите не трябва да стоят в непосредствена близост помежду си, а чакалнята и диализната зала трябва да бъдат добре проветрени и вентилирани с оглед елиминиране на капковите частици от въздуха.
- Когато съмнителен или доказан с COVID-19, пациент не може да понася маска, трябва да бъде отделен на поне 1,5-2 метра от най-близкия диализен пост (във всички посоки) и отделен с подвижни паравани.
- Диализните процедури при съмнителни или доказани пациенти с COVID-19 могат да се провеждат и след последната редовна смяна2.
- Поради сложността при транспортирането и рискът от внезапна декомпенсация на съпътстващите заболявания, диализните пациенти е необходимо да бъдат хоспитализирани до възстановяването им.
- Излекуването след инфекция с COVID-19 трябва да бъде доказано според указанията на МЗ, след което пациентите могат да се върнат в обичайната им диализна структура.
- Персоналът, който е в директен контакт с пациенти, съмнителни или с COVID-19 инфекция, трябва да бъде напълно защитен, включително с водоустойчив изолиращ костюм с дълги ръкави, шапка за косата, очила, ръкавици и медицински маски (хирургични или по-висок клас). Стриктно се спазва хигиена на ръцете2.
- Особено важно е да се предотврати срив на диализните услуги, ако голям брой здравни професионалисти трябва да бъдат поставени под карантина или хоспитализирани.
- Диализните машини, които потенциално могат да бъдат контаминирани при контакт със заразени пациенти или материали, трябва да бъдат дезинфекцирани според стандартните протоколи.
- Трябва да се осъществи стриктна дезинфекция в случай, че диализната структура има доказан или съмнителен случай на COVID-19. Пространствата в близък контакт с тези пациенти не трябва да се използват докато не бъдат почистени.
- Медицинските отпадъци от лечението на съмнителните или доказано заразени пациенти с COVID-19 трябва да се считат като инфектиран медицински отпадък и да бъдат обработени по съответния ред.
- https://academic.oup.com/ndt/advance-article/doi/10.1093/ndt/gfaa069/5810637
- https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/healthcare-facilities/dialysis.html
30 март 2020г. Председател на БДН
София Проф. д-р Е. Паскалев, дмн